Tips och råd
I december 2025 har stora delar av Sveriges 2G- och 3G-nät stängts ned. För många bilägare väcker det frågor om vad som händer med bilens uppkopplade funktioner. Här reder vi ut varför näten avvecklas, vilka delar av bilen som kan påverkas och hur du tar reda på vad som gäller för just din bil.
Den tekniska utvecklingen har gjort att äldre mobilnät inte längre räcker till. Behovet av snabbare och säkrare datakommunikation har ökat kraftigt, både i samhället i stort och i uppkopplade fordon.
Därför satsar teleoperatörerna nu fullt ut på 4G och 5G. I samband med det fasas 2G- och 3G-näten successivt ut. Enligt Post- och telestyrelsen (PTS) ska avvecklingen ske i kontrollerad takt för att ge användare tid att anpassa sin utrustning och undvika större störningar.
Tidsplanen skiljer sig mellan operatörer.
Efter nedstängningen ska täckningen med 4G och 5G vara minst lika bra som tidigare, enligt PTS.
Hur en bil påverkas beror på årsmodell, tekniknivå och vilka uppkopplade tjänster bilen använder. Det handlar inte om att bilen slutar fungera – utan om vissa digitala funktioner som kan förändras eller upphöra.
Så, vilka funktioner kan påverkas? I bilar som enbart kommunicerar via 2G eller 3G kan följande tjänster sluta fungera:
Bilens grundfunktioner – som körning, bromsar och säkerhetssystem – påverkas inte.
Biltillverkarna hanterar övergången på olika sätt. I många fall har nyare modeller redan stöd för 4G eller 5G. För vissa äldre bilar kan uppdateringar ske automatiskt eller ett verkstadsbesök krävas. Tillverkarna publicerar löpande uppdaterad information om vilka modeller som påverkas och vilka åtgärder som finns.
Det finns några enkla sätt att få klarhet. Läs informationen på ditt bilmärkes officiella webbplats, kontrollera bilens app eller uppkopplade tjänster eller kontakta en auktoriserad verkstad för genomgång av bilens system. Som bilägare rekommenderas du att utgå från tillverkarens information, eftersom tekniken kan skilja även mellan olika årsmodeller av samma bil.
Avvecklingen av 2G och 3G påverkar inte bara bilar, utan även annan uppkopplad utrustning i samhället – till exempel äldre mobiltelefoner, larm, GPS-enheter och smarta produkter. Därför uppmanar Post- och telestyrelsen användare att se över sin utrustning i god tid.